Tehlikeli Mesleklerde Personel Belgelendirmesi

5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda yapılan değişiklikle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen, tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların MYK mesleki yeterlilik belgesi almaları gerekiyor. Bakanlık tarafından yayımlanan tebliğler ile inşaat, doğalgaz, otomotiv, metal, makine, asansör gibi ana meslekleri kapsayan toplam 48 meslekte, belge zorunluluğu getirildi.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Verilen Alanlar:

İnşaat Grubu; Ahşap Kalıpçı Seviye 3, Betonarme Demircisi Seviye 3, Betoncu Seviye 3, Duvarcı Seviye 3, İskele Kurulum Elemanı Seviye 3, Sıvacı Seviye 3, Seramik Karo Kaplamacısı Seviye 3, Isı Yalıtımcısı Seviye 3, Panel Kalıpçı Seviye 3, İnşaat İşçisi Seviye 2 (Düz İnşaat İşçisi) Asansör Grubu; Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 3, Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 4 Metal Grubu; Metal Sac İşlemeci Seviye 3, Metal Sac İşlemeci Seviye 4, Çelik Kaynakçısı Seviye 3 Makine Grubu; CNC Programcısı Seviye 4, CNC Programcısı Seviye 5, Makine Bakımcı Seviye 3, Makine Bakımcı Seviye 4

Sınav Ücretleri İşsizlik Fonundan

Personel Belgelendirmesi maddi külfet olmaktanda çıktı. Tehlikeli işler için uygulanan sistem, işveren ve çalışanlara herhangi bir maddi yük getirmiyor. Sınavlarda başarılı olan kişilerin 31/12/2017 tarihine kadar belge masrafı ile sınav ücretinin tamamı İŞKUR’un İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacaktır. 1/1/2018 tarihinden 31/12/2019 tarihine kadar ise belge masrafı ile sınav ücretinin yarısı İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacaktır.